Vývoj za posledních 12 měsíců
Dle právní formy
| Fyzická osoba podnikající dle živnostenského zákona nezapsaná v obchodním rejstříku | 2 270 | 58,8 % | |
| Společnost s ručením omezeným | 1 049 | 27,2 % | |
| Zahraniční | 213 | 5,5 % | |
| Spolek | 89 | 2,3 % | |
| Zemědělský podnikatel - fyzická osoba nezapsaná v obchodním rejstříku | 64 | 1,7 % | |
| Společenství vlastníků jednotek | 57 | 1,5 % | |
| Ostatní | 116 | 3,0 % |
Dle oboru (CZ-NACE)
| Specializované stavební činnosti | 491 | 12,7 % | |
| Kód 00 | 454 | 11,8 % | |
| Pozemní a potrubní doprava | 271 | 7,0 % | |
| Poskytování ostatních osobních služeb | 185 | 4,8 % | |
| Činnosti v oblasti nemovitostí | 178 | 4,6 % | |
| Velkoobchod, kromě motorových vozidel | 160 | 4,1 % | |
| Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti | 158 | 4,1 % | |
| Činnosti v oblasti informačních technologií | 152 | 3,9 % | |
| Ostatní | 1 809 | 46,9 % |
Bilance dle právní formy
| Právní forma | Nové | Zaniklé | Saldo |
|---|---|---|---|
| Fyzická osoba podnikající dle živnostenského zákona nezapsaná v obchodním rejstříku | 2 270 | 0 | +2 270 |
| Společnost s ručením omezeným | 1 049 | 588 | +461 |
| Zahraniční | 213 | 0 | +213 |
| Spolek | 89 | 96 | -7 |
| Zemědělský podnikatel - fyzická osoba nezapsaná v obchodním rejstříku | 64 | 0 | +64 |
| Akciová společnost | 36 | 25 | +11 |
| Společenství vlastníků jednotek | 57 | 0 | +57 |
| Fyzická osoba podnikající dle jiných zákonů než živnostenského a zákona o zemědělství nezapsaná v obchodním rejstříku | 56 | 0 | +56 |
| Družstvo | 2 | 17 | -15 |
| Kód 707 | 3 | 11 | -8 |
| Zahraniční osoba | 3 | 7 | -4 |
| Pobočný spolek | 2 | 8 | -6 |
| Veřejná obchodní společnost | 1 | 8 | -7 |
| Ústav | 5 | 2 | +3 |
| Evropská společnost | 0 | 7 | -7 |
Zaniklé subjekty dle právní formy
| Právní forma | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Společnost s ručením omezeným | 588 | 37,8 % |
| Spolek | 96 | 6,2 % |
| Akciová společnost | 25 | 1,6 % |
| Družstvo | 17 | 1,1 % |
| Kód 707 | 11 | 0,7 % |
| Pobočný spolek | 8 | 0,5 % |
| Veřejná obchodní společnost | 8 | 0,5 % |
| Evropská společnost | 7 | 0,4 % |
| Zahraniční osoba | 7 | 0,4 % |
| Ústav | 2 | 0,1 % |
Nejčastější právní formou mezi nově vzniklými podniky jsou fyzické osoby podnikající podle živnostenského zákona, které tvoří 2 270 nových subjektů, tedy 58,8 %. Tyto subjekty nemají evidované zániky, což pozitivně ovlivňuje saldo právních forem. Společnosti s ručením omezeným byly založeny v počtu 1 049, přičemž zaniklo 588 takových firem, takže jejich saldo činí 461.
Další právní formy, jako jsou zahraniční subjekty (213 nových), spoleky nebo akciové společnosti, mají nižší zastoupení. Spolky vykazují mírný pokles, protože jich zaniklo 96 a vzniklo pouze 89. Akciové společnosti mají mírně kladné saldo, s 36 nově založenými a 25 zaniklými.
Celkově je zřejmé, že mezi podnikateli převažují OSVČ a společnosti s ručením omezeným, což odpovídá dlouhodobým trendům v českém podnikatelském prostředí.
Nové firmy dle oboru činnosti (CZ-NACE)
| Obor | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Specializované stavební činnosti | 491 | 12,7 % |
| Kód 00 | 454 | 11,8 % |
| Pozemní a potrubní doprava | 271 | 7,0 % |
| Poskytování ostatních osobních služeb | 185 | 4,8 % |
| Činnosti v oblasti nemovitostí | 178 | 4,6 % |
| Velkoobchod, kromě motorových vozidel | 160 | 4,1 % |
| Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti | 158 | 4,1 % |
| Činnosti v oblasti informačních technologií | 152 | 3,9 % |
| Reklama a průzkum trhu | 135 | 3,5 % |
| Maloobchod, kromě motorových vozidel | 129 | 3,3 % |
| Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení | 121 | 3,1 % |
| Vzdělávání | 113 | 2,9 % |
| Sportovní, zábavní a rekreační činnosti | 93 | 2,4 % |
| Administrativní, kancelářské a jiné podpůrné činnosti pro podnikání | 90 | 2,3 % |
| Architektonické a inženýrské činnosti; technické zkoušky a analýzy | 88 | 2,3 % |
| Velkoobchod, maloobchod a opravy motorových vozidel | 88 | 2,3 % |
| Stravování a pohostinství | 87 | 2,3 % |
| Opravy a instalace strojů a zařízení | 76 | 2,0 % |
| Činnosti organizací sdružujících osoby za účelem prosazování společných zájmů | 74 | 1,9 % |
| Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti | 62 | 1,6 % |
Zaniklé firmy dle oboru činnosti (CZ-NACE)
| Obor | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Činnosti v oblasti nemovitostí | 138 | 8,9 % |
| Velkoobchod, kromě motorových vozidel | 128 | 8,2 % |
| Činnosti organizací sdružujících osoby za účelem prosazování společných zájmů | 94 | 6,0 % |
| Maloobchod, kromě motorových vozidel | 50 | 3,2 % |
| Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti | 41 | 2,6 % |
| Specializované stavební činnosti | 32 | 2,1 % |
| Výstavba budov | 22 | 1,4 % |
| Stravování a pohostinství | 22 | 1,4 % |
| Sportovní, zábavní a rekreační činnosti | 20 | 1,3 % |
| Kód 00 | 19 | 1,2 % |
| Pozemní a potrubní doprava | 17 | 1,1 % |
| Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti | 16 | 1,0 % |
| Reklama a průzkum trhu | 13 | 0,8 % |
| Činnosti vedení podniků; poradenství v oblasti řízení | 10 | 0,6 % |
| Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení | 9 | 0,6 % |
Nové firmy dle velikosti (počet zaměstnanců)
| Velikost | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Neuvedeno | 3 858 | 100,0 % |
Věk zaniklých subjektů
| Stáří firmy | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Do 1 roku | 4 | 0,3 % |
| 1–3 roky | 7 | 0,4 % |
| 3–5 let | 31 | 2,0 % |
| 5–10 let | 163 | 10,5 % |
| 10–20 let | 305 | 19,6 % |
| Více než 20 let | 266 | 17,1 % |
Nejvíce nových firem v říjnu 2026 působí v oboru specializovaných stavebních činností, kde bylo založeno 491 subjektů, což představuje 12,7 % z celkového počtu nových firem. Druhým nejsilnějším sektorem je kód 00, který zahrnuje různé činnosti, s 454 novými firmami (11,8 %).
Další významné obory jsou pozemní a potrubní doprava (271 firem, 7 %), poskytování ostatních osobních služeb (185 firem, 4,8 %) a činnosti v oblasti nemovitostí (178 firem, 4,6 %). Mezi další patří velkoobchod, rostlinná a živočišná výroba a informační technologie.
Velikostní struktura nově založených firem není v datech uvedena podrobně, což omezuje detailnější analýzu, ale struktura oborů ukazuje na diverzifikaci podnikatelských aktivit v ČR. Pro více informací o průběhu podnikání a jeho ukončení lze využít článek o likvidaci společností.
Regionální bilance (nové vs zaniklé)
| Okres | Nové | Zaniklé | Saldo |
|---|---|---|---|
| Praha | 1 258 | 393 | +865 |
| Brno-město | 195 | 45 | +150 |
| Ostrava-město | 132 | 26 | +106 |
| Praha-východ | 94 | 17 | +77 |
| Plzeň-město | 80 | 12 | +68 |
| Frýdek-Místek | 83 | 7 | +76 |
| Zlín | 77 | 8 | +69 |
| Olomouc | 76 | 9 | +67 |
| Praha-západ | 62 | 22 | +40 |
| České Budějovice | 65 | 9 | +56 |
| Brno-venkov | 60 | 14 | +46 |
| Liberec | 57 | 9 | +48 |
| Karviná | 49 | 8 | +41 |
| Kladno | 49 | 7 | +42 |
| Mladá Boleslav | 46 | 4 | +42 |
| Chomutov | 45 | 2 | +43 |
| Pardubice | 43 | 4 | +39 |
| Vsetín | 46 | 0 | +46 |
| Uherské Hradiště | 43 | 1 | +42 |
| Opava | 37 | 7 | +30 |
Nové firmy dle okresů
| Okres | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Praha | 1 258 | 32,6 % |
| Brno-město | 195 | 5,1 % |
| Ostrava-město | 132 | 3,4 % |
| Praha-východ | 94 | 2,4 % |
| Frýdek-Místek | 83 | 2,2 % |
| Plzeň-město | 80 | 2,1 % |
| Zlín | 77 | 2,0 % |
| Olomouc | 76 | 2,0 % |
| České Budějovice | 65 | 1,7 % |
| Praha-západ | 62 | 1,6 % |
| Brno-venkov | 60 | 1,6 % |
| Liberec | 57 | 1,5 % |
| Kladno | 49 | 1,3 % |
| Karviná | 49 | 1,3 % |
| Vsetín | 46 | 1,2 % |
| Mladá Boleslav | 46 | 1,2 % |
| Chomutov | 45 | 1,2 % |
| Uherské Hradiště | 43 | 1,1 % |
| Pardubice | 43 | 1,1 % |
| Mělník | 41 | 1,1 % |
Města s nejvíce novými firmami
| Město | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Praha | 1 258 | 32,6 % |
| Brno | 195 | 5,1 % |
| Ostrava | 122 | 3,2 % |
| Plzeň | 77 | 2,0 % |
| Olomouc | 44 | 1,1 % |
| České Budějovice | 35 | 0,9 % |
| Liberec | 34 | 0,9 % |
| Zlín | 26 | 0,7 % |
| Ústí nad Labem | 24 | 0,6 % |
| Frýdek-Místek | 24 | 0,6 % |
| Kladno | 23 | 0,6 % |
| Chomutov | 20 | 0,5 % |
| Děčín | 19 | 0,5 % |
| Pardubice | 19 | 0,5 % |
| Mladá Boleslav | 19 | 0,5 % |
| Třinec | 18 | 0,5 % |
| Písek | 15 | 0,4 % |
| Havířov | 15 | 0,4 % |
| Klatovy | 15 | 0,4 % |
| Brandýs nad Labem-Stará Boleslav | 15 | 0,4 % |
Praha je jasným lídrem v počtu nově založených firem s 1 258 subjekty, což představuje 32,6 % z celkového počtu nově vzniklých firem v říjnu 2026. Za Prahou výrazně zaostávají Brno-město s 195 a Ostrava-město se 132 novými firmami.
Další regiony s vyšším počtem nově založených subjektů jsou Praha-východ, Plzeň-město, Frýdek-Místek, Zlín, Olomouc, Praha-západ a České Budějovice. Většina těchto okresů vykazuje kladné saldo nově vzniklých a zaniklých firem, což svědčí o růstové dynamice podnikání mimo hlavní město.
Regionální rozložení ukazuje, že podnikatelská aktivita je soustředěna zejména do velkých měst a jejich okolí, což je běžný trend v českém podnikatelském prostředí. Pro podnikatele začínající v těchto regionech může být užitečné znát specifika místních trhů a legislativy, například v článku o založení živnosti.
Aktivní subjekty dle právní formy
| Právní forma | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Fyzická osoba podnikající dle živnostenského zákona nezapsaná v obchodním rejstříku | 1 848 309 | 62,6 % |
| Společnost s ručením omezeným | 582 221 | 19,7 % |
| Fyzická osoba podnikající dle jiných zákonů než živnostenského a zákona o zemědělství nezapsaná v obchodním rejstříku | 115 530 | 3,9 % |
| Spolek | 99 602 | 3,4 % |
| Společenství vlastníků jednotek | 80 818 | 2,7 % |
| Zahraniční | 61 161 | 2,1 % |
| Zemědělský podnikatel - fyzická osoba nezapsaná v obchodním rejstříku | 47 361 | 1,6 % |
| Akciová společnost | 27 381 | 0,9 % |
| Pobočný spolek | 24 941 | 0,8 % |
| Družstvo | 11 476 | 0,4 % |
| Příspěvková organizace | 10 135 | 0,3 % |
| Kód 707 | 7 048 | 0,2 % |
| Obec nebo městská část hlavního města Prahy | 6 314 | 0,2 % |
| Honební společenstvo | 4 291 | 0,1 % |
| Veřejná obchodní společnost | 4 283 | 0,1 % |
Aktivní subjekty dle oboru (CZ-NACE)
| Obor | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Specializované stavební činnosti | 270 221 | 9,1 % |
| Činnosti v oblasti nemovitostí | 206 285 | 7,0 % |
| Velkoobchod, kromě motorových vozidel | 180 064 | 6,1 % |
| Maloobchod, kromě motorových vozidel | 158 910 | 5,4 % |
| Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti | 133 923 | 4,5 % |
| Poskytování ostatních osobních služeb | 129 517 | 4,4 % |
| Kód 00 | 123 449 | 4,2 % |
| Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti | 122 905 | 4,2 % |
| Stravování a pohostinství | 115 839 | 3,9 % |
| Pozemní a potrubní doprava | 99 253 | 3,4 % |
| Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení | 94 649 | 3,2 % |
| Činnosti organizací sdružujících osoby za účelem prosazování společných zájmů | 93 493 | 3,2 % |
| Právní a účetnické činnosti | 86 064 | 2,9 % |
| Architektonické a inženýrské činnosti; technické zkoušky a analýzy | 78 692 | 2,7 % |
| Činnosti v oblasti informačních technologií | 73 131 | 2,5 % |
| Sportovní, zábavní a rekreační činnosti | 72 863 | 2,5 % |
| Výstavba budov | 70 260 | 2,4 % |
| Vzdělávání | 67 127 | 2,3 % |
| Velkoobchod, maloobchod a opravy motorových vozidel | 66 232 | 2,2 % |
| Reklama a průzkum trhu | 65 512 | 2,2 % |
Data za říjen 2026 ukazují výrazný pokles v počtu nově založených i zaniklých firem, přesto podnikatelská aktivita zůstává pozitivní s kladným saldem 2 301 subjektů. Převahu mají fyzické osoby podnikající podle živnostenského zákona, následované společnostmi s ručením omezeným.
Oborově dominují stavební činnosti a doprava, přičemž nejvíce nových firem vzniká v Praze a dalších velkých městech. Tento vývoj odráží současnou strukturu a dynamiku podnikatelského prostředí v České republice.
Pro podnikatele je důležité sledovat nejen počet nových firem, ale také jejich právní formu a oborovou strukturu, což může pomoci při rozhodování o vhodné formě podnikání a zaměření činnosti. Více informací o rozdílech mezi podnikatelskými formami najdete v článku porovnání OSVČ a s.r.o..
Poznámka k datům: Údaje o zániku fyzických osob (zejména OSVČ) nemusí být v Registru ekonomických subjektů kompletní. ČSÚ eviduje vznik živnostenského oprávnění, ale ukončení či přerušení živnosti se v registru nemusí vždy promítnout. Počty zaniklých subjektů proto odrážejí především právnické osoby.
Říjen 2026 přinesl založení 3 858 nových podnikatelských subjektů v České republice, což je výrazný pokles o 68,3 % oproti předchozímu měsíci i o 59,5 % meziročně. Zároveň bylo zrušeno 1 557 firem, což představuje rovněž pokles o 68,3 % meziměsíčně a 72,2 % meziročně. Přesto saldo nově založených a zaniklých firem zůstalo pozitivní, a to ve výši 2 301.
Celkový počet aktivních firem v ČR dosáhl 2 954 228, přičemž míra růstu činila 0,078 %. Průměrný počet nově vzniklých firem za pracovní den byl 175, zatímco průměrný počet zaniklých firem za pracovní den činil 71. Tento vývoj naznačuje zpomalení dynamiky podnikatelského prostředí v porovnání s předchozími obdobími.
Nejvýraznější podíl na nově založených subjektech mají fyzické osoby podnikající podle živnostenského zákona, které tvoří 58,8 % všech nových subjektů. Společnosti s ručením omezeným představují 27,2 % nově vzniklých firem. V regionálním rozložení jednoznačně dominuje Praha, kde bylo založeno 1 258 nových firem, což je více než třetina celkového počtu.