Vývoj za posledních 12 měsíců
Dle právní formy
| Fyzická osoba podnikající dle živnostenského zákona nezapsaná v obchodním rejstříku | 5 976 | 64,0 % | |
| Společnost s ručením omezeným | 2 260 | 24,2 % | |
| Zahraniční | 595 | 6,4 % | |
| Spolek | 173 | 1,9 % | |
| Fyzická osoba podnikající dle jiných zákonů než živnostenského a zákona o zemědělství nezapsaná v obchodním rejstříku | 86 | 0,9 % | |
| Společenství vlastníků jednotek | 84 | 0,9 % | |
| Ostatní | 159 | 1,7 % |
Dle oboru (CZ-NACE)
| Specializované stavební činnosti | 1 273 | 13,6 % | |
| Kód 00 | 1 248 | 13,4 % | |
| Pozemní a potrubní doprava | 722 | 7,7 % | |
| Poskytování ostatních osobních služeb | 480 | 5,1 % | |
| Reklama a průzkum trhu | 363 | 3,9 % | |
| Činnosti v oblasti informačních technologií | 349 | 3,7 % | |
| Činnosti v oblasti nemovitostí | 319 | 3,4 % | |
| Maloobchod, kromě motorových vozidel | 302 | 3,2 % | |
| Ostatní | 4 277 | 45,8 % |
Bilance dle právní formy
| Právní forma | Nové | Zaniklé | Saldo |
|---|---|---|---|
| Fyzická osoba podnikající dle živnostenského zákona nezapsaná v obchodním rejstříku | 5 976 | 0 | +5 976 |
| Společnost s ručením omezeným | 2 260 | 1 175 | +1 085 |
| Zahraniční | 595 | 0 | +595 |
| Spolek | 173 | 114 | +59 |
| Akciová společnost | 60 | 43 | +17 |
| Fyzická osoba podnikající dle jiných zákonů než živnostenského a zákona o zemědělství nezapsaná v obchodním rejstříku | 86 | 0 | +86 |
| Společenství vlastníků jednotek | 84 | 0 | +84 |
| Zemědělský podnikatel - fyzická osoba nezapsaná v obchodním rejstříku | 37 | 0 | +37 |
| Nadační fond | 19 | 9 | +10 |
| Družstvo | 9 | 18 | -9 |
| Veřejná obchodní společnost | 1 | 24 | -23 |
| Zahraniční osoba | 8 | 12 | -4 |
| Pobočný spolek | 2 | 17 | -15 |
| Kód 707 | 4 | 11 | -7 |
| Evropská společnost | 4 | 10 | -6 |
Zaniklé subjekty dle právní formy
| Právní forma | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Společnost s ručením omezeným | 1 175 | 34,2 % |
| Spolek | 114 | 3,3 % |
| Akciová společnost | 43 | 1,3 % |
| Veřejná obchodní společnost | 24 | 0,7 % |
| Družstvo | 18 | 0,5 % |
| Pobočný spolek | 17 | 0,5 % |
| Zahraniční osoba | 12 | 0,3 % |
| Kód 707 | 11 | 0,3 % |
| Evropská společnost | 10 | 0,3 % |
| Nadační fond | 9 | 0,3 % |
Nejčastější právní formou nově založených subjektů jsou fyzické osoby podnikající dle živnostenského zákona nezapsané v obchodním rejstříku, kterých bylo v srpnu 5 976, což představuje 64 % všech nových firem. Tyto subjekty vykazují významný pozitivní saldo, protože u nich nejsou evidovány žádné zániky.
Společnosti s ručením omezeným zaznamenaly 2 260 nových založení a 1 175 zániků, což dává kladné saldo 1 085. Tento poměr svědčí o stabilní pozici této právní formy na trhu. Menší podíl mají akciové společnosti a spolky, které vykazují rovněž kladné saldo, byť v menším rozsahu.
V srpnu vstoupilo na trh také 595 zahraničních subjektů, které rovněž přispěly k celkovému růstu. Významné jsou i další formy jako společenství vlastníků jednotek či zemědělští podnikatelé, i když v menším počtu.
Nové firmy dle oboru činnosti (CZ-NACE)
| Obor | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Specializované stavební činnosti | 1 273 | 13,6 % |
| Kód 00 | 1 248 | 13,4 % |
| Pozemní a potrubní doprava | 722 | 7,7 % |
| Poskytování ostatních osobních služeb | 480 | 5,1 % |
| Reklama a průzkum trhu | 363 | 3,9 % |
| Činnosti v oblasti informačních technologií | 349 | 3,7 % |
| Činnosti v oblasti nemovitostí | 319 | 3,4 % |
| Maloobchod, kromě motorových vozidel | 302 | 3,2 % |
| Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení | 302 | 3,2 % |
| Sportovní, zábavní a rekreační činnosti | 297 | 3,2 % |
| Velkoobchod, kromě motorových vozidel | 297 | 3,2 % |
| Vzdělávání | 280 | 3,0 % |
| Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti | 255 | 2,7 % |
| Architektonické a inženýrské činnosti; technické zkoušky a analýzy | 210 | 2,3 % |
| Velkoobchod, maloobchod a opravy motorových vozidel | 196 | 2,1 % |
| Administrativní, kancelářské a jiné podpůrné činnosti pro podnikání | 186 | 2,0 % |
| Opravy a instalace strojů a zařízení | 182 | 2,0 % |
| Stravování a pohostinství | 157 | 1,7 % |
| Činnosti organizací sdružujících osoby za účelem prosazování společných zájmů | 156 | 1,7 % |
| Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti | 141 | 1,5 % |
Zaniklé firmy dle oboru činnosti (CZ-NACE)
| Obor | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Velkoobchod, kromě motorových vozidel | 244 | 7,1 % |
| Činnosti v oblasti nemovitostí | 240 | 7,0 % |
| Činnosti organizací sdružujících osoby za účelem prosazování společných zájmů | 132 | 3,8 % |
| Maloobchod, kromě motorových vozidel | 126 | 3,7 % |
| Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti | 89 | 2,6 % |
| Specializované stavební činnosti | 67 | 1,9 % |
| Stravování a pohostinství | 49 | 1,4 % |
| Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti | 32 | 0,9 % |
| Výstavba budov | 29 | 0,8 % |
| Sportovní, zábavní a rekreační činnosti | 26 | 0,8 % |
| Pozemní a potrubní doprava | 26 | 0,8 % |
| Reklama a průzkum trhu | 24 | 0,7 % |
| Činnosti v oblasti informačních technologií | 24 | 0,7 % |
| Ubytování | 23 | 0,7 % |
| Výroba potravinářských výrobků | 21 | 0,6 % |
Nové firmy dle velikosti (počet zaměstnanců)
| Velikost | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Neuvedeno | 9 333 | 100,0 % |
Věk zaniklých subjektů
| Stáří firmy | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Do 1 roku | 1 | 0,0 % |
| 1–3 roky | 16 | 0,5 % |
| 3–5 let | 49 | 1,4 % |
| 5–10 let | 303 | 8,8 % |
| 10–20 let | 528 | 15,4 % |
| Více než 20 let | 557 | 16,2 % |
Nejvíce nově založených firem působí v oboru specializovaných stavebních činností, který představuje 13,6 % všech nových subjektů. Těsně za ním je kód 00 s 13,4 %, což může zahrnovat různé neupřesněné nebo nové podnikatelské aktivity.
Dále jsou významné obory jako pozemní a potrubní doprava (7,7 %), poskytování ostatních osobních služeb (5,1 %) a reklama a průzkum trhu (3,9 %). IT sektor s 3,7 % a činnosti v oblasti nemovitostí s 3,4 % také patří mezi důležité oblasti nového podnikání.
Velikostní struktura nových firem není detailně uvedena, všechny subjekty jsou zařazeny v kategorii „Neuvedeno“, což omezuje detailnější analýzu velikosti nově vznikajících podniků.
Regionální bilance (nové vs zaniklé)
| Okres | Nové | Zaniklé | Saldo |
|---|---|---|---|
| Praha | 2 817 | 712 | +2 105 |
| Brno-město | 551 | 88 | +463 |
| Ostrava-město | 303 | 48 | +255 |
| Plzeň-město | 197 | 37 | +160 |
| Praha-východ | 208 | 18 | +190 |
| Olomouc | 179 | 12 | +167 |
| Brno-venkov | 175 | 10 | +165 |
| České Budějovice | 165 | 20 | +145 |
| Zlín | 157 | 15 | +142 |
| Liberec | 134 | 38 | +96 |
| Praha-západ | 150 | 16 | +134 |
| Karviná | 144 | 4 | +140 |
| Kladno | 132 | 7 | +125 |
| Opava | 118 | 14 | +104 |
| Karlovy Vary | 89 | 39 | +50 |
| Pardubice | 115 | 11 | +104 |
| Hradec Králové | 107 | 18 | +89 |
| Teplice | 95 | 30 | +65 |
| Frýdek-Místek | 110 | 12 | +98 |
| Mladá Boleslav | 113 | 6 | +107 |
Nové firmy dle okresů
| Okres | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Praha | 2 817 | 30,2 % |
| Brno-město | 551 | 5,9 % |
| Ostrava-město | 303 | 3,2 % |
| Praha-východ | 208 | 2,2 % |
| Plzeň-město | 197 | 2,1 % |
| Olomouc | 179 | 1,9 % |
| Brno-venkov | 175 | 1,9 % |
| České Budějovice | 165 | 1,8 % |
| Zlín | 157 | 1,7 % |
| Praha-západ | 150 | 1,6 % |
| Karviná | 144 | 1,5 % |
| Liberec | 134 | 1,4 % |
| Kladno | 132 | 1,4 % |
| Opava | 118 | 1,3 % |
| Pardubice | 115 | 1,2 % |
| Mladá Boleslav | 113 | 1,2 % |
| Frýdek-Místek | 110 | 1,2 % |
| Hradec Králové | 107 | 1,1 % |
| Ústí nad Labem | 99 | 1,1 % |
| Mělník | 98 | 1,1 % |
Města s nejvíce novými firmami
| Město | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Praha | 2 817 | 30,2 % |
| Brno | 551 | 5,9 % |
| Ostrava | 276 | 3,0 % |
| Plzeň | 182 | 2,0 % |
| Olomouc | 97 | 1,0 % |
| České Budějovice | 93 | 1,0 % |
| Liberec | 78 | 0,8 % |
| Ústí nad Labem | 76 | 0,8 % |
| Zlín | 70 | 0,8 % |
| Pardubice | 65 | 0,7 % |
| Kladno | 56 | 0,6 % |
| Hradec Králové | 55 | 0,6 % |
| Chomutov | 53 | 0,6 % |
| Mladá Boleslav | 48 | 0,5 % |
| Opava | 46 | 0,5 % |
| Karlovy Vary | 42 | 0,5 % |
| Havířov | 38 | 0,4 % |
| Jihlava | 36 | 0,4 % |
| Teplice | 36 | 0,4 % |
| Prostějov | 36 | 0,4 % |
Praha je bezkonkurenčně nejaktivnějším regionem v zakládání nových firem, kde bylo v srpnu registrováno 2 817 nových subjektů, což představuje 30,2 % z celkového počtu v ČR. Tento region má také nejvyšší saldo nově vzniklých firem s 2 105.
Za Prahou následují Brno-město s 551 novými firmami a saldo 463, Ostrava-město s 303 založenými subjekty a saldo 255 a Plzeň-město s 197 novými firmami a saldo 160. Zajímavé je i vysoké saldo v okrese Praha-východ a dalších krajských městech jako Olomouc či Brno-venkov.
Regionální rozložení ukazuje koncentraci podnikatelských aktivit zejména ve velkých městech, zatímco menší okresy a regiony vykazují podstatně nižší počty nových subjektů. Tento trend potvrzuje význam metropolí jako center podnikání.
Aktivní subjekty dle právní formy
| Právní forma | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Fyzická osoba podnikající dle živnostenského zákona nezapsaná v obchodním rejstříku | 1 840 280 | 62,5 % |
| Společnost s ručením omezeným | 579 977 | 19,7 % |
| Fyzická osoba podnikající dle jiných zákonů než živnostenského a zákona o zemědělství nezapsaná v obchodním rejstříku | 115 475 | 3,9 % |
| Spolek | 99 527 | 3,4 % |
| Společenství vlastníků jednotek | 80 644 | 2,7 % |
| Zahraniční | 60 983 | 2,1 % |
| Zemědělský podnikatel - fyzická osoba nezapsaná v obchodním rejstříku | 47 171 | 1,6 % |
| Akciová společnost | 27 359 | 0,9 % |
| Pobočný spolek | 24 958 | 0,8 % |
| Družstvo | 11 510 | 0,4 % |
| Příspěvková organizace | 10 154 | 0,3 % |
| Kód 707 | 7 058 | 0,2 % |
| Obec nebo městská část hlavního města Prahy | 6 314 | 0,2 % |
| Veřejná obchodní společnost | 4 331 | 0,1 % |
| Honební společenstvo | 4 290 | 0,1 % |
Aktivní subjekty dle oboru (CZ-NACE)
| Obor | Počet | Podíl |
|---|---|---|
| Specializované stavební činnosti | 268 165 | 9,1 % |
| Činnosti v oblasti nemovitostí | 205 874 | 7,0 % |
| Velkoobchod, kromě motorových vozidel | 180 726 | 6,1 % |
| Maloobchod, kromě motorových vozidel | 159 126 | 5,4 % |
| Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti | 133 533 | 4,5 % |
| Poskytování ostatních osobních služeb | 128 772 | 4,4 % |
| Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti | 123 338 | 4,2 % |
| Kód 00 | 121 858 | 4,1 % |
| Stravování a pohostinství | 115 819 | 3,9 % |
| Pozemní a potrubní doprava | 98 135 | 3,3 % |
| Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení | 94 285 | 3,2 % |
| Činnosti organizací sdružujících osoby za účelem prosazování společných zájmů | 93 441 | 3,2 % |
| Právní a účetnické činnosti | 85 989 | 2,9 % |
| Architektonické a inženýrské činnosti; technické zkoušky a analýzy | 78 253 | 2,7 % |
| Činnosti v oblasti informačních technologií | 72 422 | 2,5 % |
| Sportovní, zábavní a rekreační činnosti | 72 376 | 2,5 % |
| Výstavba budov | 70 388 | 2,4 % |
| Vzdělávání | 66 532 | 2,3 % |
| Velkoobchod, maloobchod a opravy motorových vozidel | 65 902 | 2,2 % |
| Reklama a průzkum trhu | 64 967 | 2,2 % |
Data za srpen 2026 potvrzují pokračující trend mírného růstu podnikatelského prostředí v České republice, přestože počet nově založených firem klesá v porovnání s předchozími obdobími. Výrazný pokles zaniklých firem přispěl k pozitivnímu saldu, což je příznivý signál pro stabilitu trhu.
Dominance fyzických osob podnikajících podle živnostenského zákona a společností s ručením omezeným zůstává nezpochybnitelná. Praha jako hlavní centrum podnikání potvrzuje svou klíčovou roli v ekonomice.
Celkově data ukazují, že i přes některé kolísání v počtech nových založení zůstává české podnikatelské prostředí živé a dynamické, s převažujícím růstovým trendem v počtu aktivních firem.
Poznámka k datům: Údaje o zániku fyzických osob (zejména OSVČ) nemusí být v Registru ekonomických subjektů kompletní. ČSÚ eviduje vznik živnostenského oprávnění, ale ukončení či přerušení živnosti se v registru nemusí vždy promítnout. Počty zaniklých subjektů proto odrážejí především právnické osoby.
V srpnu 2026 bylo v České republice založeno celkem 9 333 nových podnikatelských subjektů, což představuje pokles o 13 % oproti červenci a dokonce o 22,4 % ve srovnání se srpnem minulého roku. Na druhou stranu počet zaniklých firem výrazně klesl o 35,7 % meziměsíčně a o 49,4 % meziročně, celkem jich bylo 3 438. Tento pokles zaniklých firem výrazně přispěl k pozitivnímu saldu 5 895 nově vzniklých subjektů.
Celkový počet aktivních firem v ČR dosáhl 2 943 358, což odráží mírný růst podnikatelského prostředí s růstovou mírou 0,2 %. Průměrně bylo založeno 424 firem denně, zatímco denní počet zaniklých firem činil 156. Zajímavé je, že průměrný věk zaniklých firem dosahoval 17,7 let, což naznačuje, že zanikají spíše etablované subjekty.
Největší podíl na nově založených subjektech mají fyzické osoby podnikající dle živnostenského zákona, které tvoří 64 % všech nově vzniklých firem. Společnosti s ručením omezeným představují 24,2 %. Mezi regiony jednoznačně dominuje Praha s 2 817 novými firmami, což je více než třetina všech nových subjektů v ČR.